BorsaBox

30. jan

Műfenyő vagy élő? Utánajártam, melyiknek nagyobb a karbonlábnyoma!

img_7940.JPG

Idén erőteljesen elgondolkodtam azon, hogy 'támogatni szeretném-e' a fenyőfa kivágást és tényleg egy valódi fenyő kell-e nekünk karácsonyra vagy rászánjam magam végre és vegyem meg azt a szuper 3D-s műfenyőt. Aztán úgy döntöttem beleásom magam a témába és a környezettudatásság jegyében megnézem melyiknek nagyobb a karbonlábnyoma.
Ez a cikkem az ÉvaMagazin.hu oldalán jelent meg 2020. decemberében.

 

Már egy jó ideje, nem használok műanyag zacskót, alufóliát. Újrahasznosított kukazsákot veszek. Az areozolos légfrissítőt lecseréltem jó minőségű indiai füstölőre. Figyelek a tisztítószerekre, hogy ne brutálba gyilkoljuk az vízi élővilágot, ahogy kifolyik a csatornából a használt a vizünk. Szelektíven válogatjuk a szemetünket, nincs feleslegesen bedugott kábel a lakásban és még jó pár dolgot megteszek azért, hogy kisebb legyen a karbonlábnyomunk, de ez a karácsonyfa dolog a napokban megakasztott.

Két gyerek iskolába indítása közben, 6:40 körül ugye teljesen adekvált, hogy azon kezdek el agyalni, hogy vajon műfenyő vagy az élőfenyő vásárlással védem-e jobban a földet?

Kisebb lesz-e a karbonlábnyomom, ha hosszútávra tervezek és műanyag fát veszek? Miután mindenkit elindítottam az iskolába, otthon nekiálltam olvasgatni a témában.

Mi is az a szén- vagy karbonlábnyom?

Hogy nagyon pontos legyek, a Wikipédia leírását hozom a karbonlábnyom definiálására, mely szerint:

A karbonlábnyom, más néven szénlábnyom, az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásának egyik mértéke. Segítségével mérhetővé válik, hogy az emberi tevékenység milyen mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez. A karbonlábnyom azt mutatja, hogy egy cég tevékenysége, egy ember életmódja vagy egy termék életciklusa nyomán mennyi üvegházhatású gáz kerül közvetetten és közvetlenül a levegőbe. A karbonkibocsátás az összes üvegházhatású gáz kibocsátását jelenti. Minél nagyobb a karbonlábnyom, annál nagyobb az éghajlatváltozásra mért hatás.

Na ez az! Az én karácsonyfám miatt fog tovább változni az éghajlat? Mi lesz majd az unokáimmal –és miután már ennyire előre szaladtam gondolatban, rátaláltam egy cikkre, amiben a brit Carbon Trust eredményét közölték. A tanulmány pontosan a műanyag és az élő fa karbonlábnyomával foglalkozott vagyis, hogy mennyi szén-dioxid kibocsátás történik egyik, másik esetében. A mérések alapján, ha egy élőfenyőt, használat után leforgácsolnak vagy tűzifaként égetik el, akkor az 3.5 kg szén-dioxid kibocsátással jár. Ellenben ha hagyjuk a fát elbomlani, akkor a szám lényegesen emelkedik: 16 kg lesz CO2 értéke!

Mi a helyzet a műfenyővel, mert ott egyrészt az előállatása, másrészt a hosszú-hosszú évek alatt történő lebomlása is szempont!

Egy műfenyő karbonlábnyoma jelentősen több, mint egy élőfenyőé: 40 kg CO2-t termel meg és egyedül csak az szépíti ezt az értéket, ha a fát legalább 12 évig használjuk.

Tehát az összehasonlításhoz egyszerű matek kell. Ha 12 éven át élőfenyőt veszek és reméljük, hogy tűzifaként végzi, akkor 12 x 3.5 kg CO2 kibocsátást viszünk végbe, ami 42 kg CO2. Ez a szám már több, mint amit egy műfenyő bocsát ki előállítással és lebomlással. Ha innen nézzük, akkor egy 12+ évig használt műfenyővel hosszútávon környezettudatosabb vagyok. Kérdés már csak az, hogy ki fogja-e bírni a műfa annyi ideig egyben...

A számítások után már lassan kezdtem tikkelni, persze nem, de már nekiálltam sorba venni mégis miért és melyen formában jobb élőfenyőt venni karácsonyra, mert a szuper 3D-s, világítós műfenyő projekt, fenyőillat diffúzorral megsegítve, nem nagyon tetszett...

A cikk még nem ért véget!
A folytatásért kattints ide és átviszlek a ÉvaMagazin.hu oldalára :)
komment komment

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása